10η αγωνιστική της super league

Αυτό το σαββατοκύριακο γίναμε θεατές της 10ης αγωνιστικής του ελληνικού πρωταθλήματος. Είχαμε μερικά ωραία ματς και άλλα όχι τόσο καλά. Ας μην πολυλογούμε όμως και ας αρχίσουμε την αναφορά μας για κάθε αγώνα ξεχωριστά.

Το πρώτο ματς με το οποίο θα ασχοληθούμε είναι το ΑΕΚ-Ολυμπιακός.
Δυστυχώς σε αυτόν τον αγώνα πρωταγωνιστές δεν ήταν οι παίκτες των δύο ομάδων, αλλά ο διαιτητής Σιδηρόπουλος. Ο αγώνας ξεκίνησε με την ΑΕΚ να πιέζει χωρίς όμως να μπορεί να φτάσει στην αντίπαλη περιοχή. Αντίθετα οι Πειραιώτες απείλησαν στο (7΄)όταν μετά από φάουλ του Μασάντο, ο Τοροσίδης έπιασε την κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Στο (21′) είχαμε την φάση που έκρινε και την εξέλιξη του παιχνιδιού. Ο Ολυμπιακός βγήκε στην αντεπίθεση με τον Τοροσίδη απο τα δεξιά και σέντραρε στον Μήτρογλου τον οποίο ανέτρεψε ο Γιάνγκο Φερνάντεζ. Ο διαιτητής υπέδειξε αμέσως το σημείο του πέναλτι και τιμώρησε τον παίχτη της ΑΕΚ με κόκκινη κάρτα(κόκκινη κάρτα τραβηγμένη από τα μαλλιά). Την εκτέλεση ανέλαβε ο Αμπτούν, ο οποίος και ευστόχησε γράφοντας το 0-1. Στο (38′) θα μπορούσε να δοθεί και πέναλτι υπέρ της ΑΕΚ όταν μετά από  σέντρα του Κοντοέ ο Χολέβας βρήκε την μπάλα με το χέρι. Ο διαιτητής Σιδηρόπουλος όμως, είχε διαφορετική άποψη και έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι. Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΟΣΦΠ ανέβηκε και έκλεισε την ΑΕΚ στα καρέ της. Η πίεση είχε αποτέλεσμα, αφού στο (57′) ο Μήτρογλου διπλασίασε τα τέρματα του Ολυμπιακού με εκπληκτικό σουτ εκτός περιοχής.Στο (85′) ο Φουστέρ έκανε το 0-3 ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα ο Μήτρογλου και πάλι σκόραρε, μετά από ωραία κάθετη πάσα.

match: βγαλμένο από τα παλιά(λόγω διαιτησίας)    men of the match: Σιδηρόπουλος και Μήτρογλου καθώς μου είναι δύσκολο να διαλέξω έναν

Συνεχίζουμε με τον αγώνα του Λεβαδεικού με τον Άρη. Ο αγώνας ήταν αρκετά καλός με φάσεις και στις δύο εστίες. Στο (22′) ο Λεβαδειακός άνοιξε το σκορ με τακουνάκι του Ζησόπουλου, μετά από πάσα του Μάουρο Πόι από τα δεξιά. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο(40′), όταν ο Νταμαρλής με κεφαλιά βρήκε τον Κανούλα μέσα στην περιοχή, ο οποίος με σουτ έκανε το 1-1. Ο Βασιλείου λίγο πριν το τέλος του πρώτου μέρους έδωσε ξανά το προβάδισμα στον Λεβαδειακό, ο οποίος με γυριστό σουτ την έστειλε στα δίχτυα του Βελλίδη. Στο δεύτερο ημίχρονο και πιο συγκεκριμένα στο (50′) είχαμε την αποβολή του Γκέσιου απο πλευράς Άρη. Ο νεαρός άσος έπεσε μέσα στη μεγάλη περιοχή θέλοντας να κερδίσει κάποιο πέναλτι  με τον διαιτητή όμως, σωστά να του δείχνει τη δεύτερη κίτρινη κάρτα. Στην συνέχεια ο Λεβαδειακός θέλησε να σκοράρει και κάποιο άλλο τέρμα εκμεταλλευόμενος την αριθμητική του υπεροχή αλλά βρήκε μπροστά του έναν εξαιρετικό Βελλίδη, ο οποίος πραγματικά τα έβγαζε όλα. Η τελευταία φάση του αγώνα ανήκει στον Άρη  όταν ο Παπαζαχαρίας στο (91′) βρέθηκε ολομόναχος  μέσα στην περιοχή αλλά στην προσπάθεια του να σουτάρει βρήκε αέρα και όχι την μπάλα.

match: αρκετά καλό       man of the match: ο Βασιλείου

Το επόμενο ματς είναι το ΠΑΟΚ-Πλατανιάς. Ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού και έκανε την πρώτη του ευκαιρία στο (4′) με την κεφαλιά του Κατσικά. Στο (17′) ο Καλαϊτζίτς ελίχθηκε μέσα στα καρέ του ΠΑΟΚ,  όμως το πλασέ του από πλάγια θέση μπλόκαρε ο Χακόμπο. Στο (44′) ο Κίτσιου κέρδισε πέναλτι, ο Αθανασιάδης ανέλαβε την εκτέλεση,  αλλά δεν κατάφερε να νικήσει τον γκολκίπερ του Πλατανιά. Στο δεύτερο ημίχρονο και οι δύο ομάδες κατάφεραν να κάνουν ευκαιρίες, με περισσότερες για την ομάδα του ΠΑΟΚ. Στο (67′), ο Ποτουρίδης απομάκρυνε την μπάλα με το χέρι και ο Αρετόπουλος έδειξε για δεύτερη φορά στον αγώνα το σημείο του πέναλτι. Ο Σαλπιγγίδης ανέλαβε την εκτέλεση και ευστόχησε, ανοίγοντας το σκορ.Στο (73′), οι Θεσσαλονικείς διπλασίασαν τα γκολ με τον Λίνο, μετά από ωραία ενέργεια και πάσα του Σαλπιγγίδη.

match: ενδιαφέρον   man of the match: ο Δημήτρης Σαλπιγγίδης

Επόμενος αγώνας είναι το Πανθρακικός-Αστέρας Τρίπολης. Οι δύο ομάδες μοιράστηκαν τις εντυπώσεις αφού η καθεμιά είχε από ένα καλό ημίχρονο.Στο πρώτο, ο Πανθρακικός είχε την υπεροχή και έκανε την πρώτη του ευκαιρία στο (6′) όταν ο Μπαϊκαρά βρέθηκε στο ύψος της μεγάλης περιοχής και έκανε μια σέντρα σουτ που πέρασε μόλις άουτ. Στο (21′) ο έμπειρος Δημήτρης Παπαδόπουλος σκόραρε για την ομάδα του με ωραίο σουτ εντός της περιοχής και έγραψε το 1-0. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Αστέρας ήταν αυτός που πίεσε για να φτάσει στην ισοφάριση αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Μάλιστα έχασε και πέναλτι με τον Ράγιος.

match: μέτριο      man of the match: ο Δημήτρης Παπαδόπουλος ο οποίος δείχνει να βρίσκει τον εαυτό του στην ομάδα της Κομοτηνής

Προχωράμε στο ματς της Κέρκυρας με τον ΠΑΟ. Ο αγώνας έληξε ισόπαλος χωρίς κάποιες ιδιαίτερες φάσεις. Η ομάδα που αδικείται από το αποτέλεσμα είναι η ομάδα των Φαιάκων η οποία ήταν καλύτερη καθ’ όλη την διάρκεια του παιχνιδιού. Χαρακτηριστικό στοιχείο του παιχνιδιού είναι ότι ο Παναθηναϊκός έκανε την πρώτη του κλασική ευκαιρία στο (87′).

match: κακό         man of the match: ο Φερείρα γιατί είναι απλά στον κόσμο του

Συνεχίζουμε με το ΟΦΗ-Βέροια. Ο ΟΦΗ ήταν καλύτερος σε όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου και απείλησε για πρώτη φορά στο (11′) με τον Σίσιτς, ο οποίος έκανε το σουτ αλλά ο Λόπες μπλόκαρε. Η Βέροια φάνηκε απειλητική μόνο στο (24′) όταν ο Καλτσάς σούταρε, αλλά η μπάλα έφυγε ελάχιστα άουτ. Το γκολ για τον ΟΦΗ ήρθε στο (42′) από τον Σόουζα μετά από πάσα του Σίσιτς. Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με αρκετό ρυθμό και πίεση από τους παίκτες της Βέροιας που έψαχναν την ισοφάριση. Ωστόσο, ο ΟΦΗ κατάφερε να βάλει γκολ στο (60′) με τον Λαμπρόπουλο μετά από πάσα και πάλι του Σίσιτς.

match: αξιόλογο    man of the match: ο Σίσιτς

Επόμενος αγώνας είναι το ΠΑΣ Γιάννενα-Skoda Ξάνθη. Ο ΠΑΣ μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και άνοιξε το σκορ μόλις στο (10′). Ο Γεωργίου από δεξιά έκανε ωραία σέντρα και ο Ντε Βινσέντι από το ύψος του πέναλτι με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0 των γηπεδούχων. Η Skoda Ξάνθη προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά οι τελικές προσπάθειες των παιχτών της ήταν απογοητευτικές. Στο δεύτερο ημίχρονο οι φάσεις ήταν ελάχιστες, με πιο σημαντική αυτή στο (80′) από πλευράς Ξάνθης, όπου ο Νάκας με δυνατό σουτ ανάγκασε τον Φεγκρούς να διώξει δύσκολα την μπάλα.

match: δεν βλεπόταν     man of the match: ο σκόρερ Ντε Βινσέντι

Ολοκληρώνουμε με την αναμέτρηση του Ατρομήτου με τον Πανιώνιο. Ο Ατρόμητος πέτυχε την δεύτερη συνεχόμενη νίκη τoυ ενώ ο Πανιώνιος δεν γεύτηκε και πάλι την χαρά της νίκης. Αυτό δικαιολογείται εν μέρει, λόγω των πολλών σημαντικών απουσιών του. Ο Ατρόμητος επικράτησε χάρη σε ένα γκολ του Θανάση Καραγκούνη. Οι δύο ομάδες μοιράστηκαν και από ένα δοκάρι, ο Πανιώνιος με τον Λαμπρόπουλο και ο Ατρόμητος με τον Καραμάνο.

match: τίποτα το σπουδαίο            man of the match: ο σκόρερ Καραγκούνης

Αυτά λοιπόν έγιναν αυτήν την αγωνιστική στα γήπεδα  της super league.