11Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΤΗΣ SUPER LEAGUE

Το Σαββατοκύριακο ο φίλαθλος κόσμος έγινε θεατής της 11ης αγωνιστικής του ελληνικού πρωταθλήματος. Μία αγωνιστική κατά την οποία, παραδόξως είχαμε ωραία ματς, όμορφα γκολ και ενδιαφέροντα αποτελέσματα. Ας δούμε, όμως, τον κάθε αγώνα ξεχωριστά.

Το πρώτο ματς με το οποίο θα ασχοληθούμε είναι το Βέροια-ΑΕΚ. Οι δύο ομάδες ήθελαν οπωσδήποτε τη νίκη για να ξεφύγουν από τον πάτο της βαθμολογίας. Η ομάδα που την πέτυχε ήταν η ΑΕΚ. Η ΑΕΚ ήταν ανώτερη σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού και πραγματοποίησε την καλύτερη φετινή της εμφάνιση. Η ομάδα της Αθήνας έκανε την πρώτη της ευκαιρία μόλις στο 8′ με τον Κατίδη ο οποίος ,όμως, δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά. Στο 19′ ήρθε το γκολ για την ΑΕΚ μετά από ωραία εκτέλεση φάουλ και πάλι του Κατίδη. Στο 24′ η ΑΕΚ διπλασίασε τα τέρματα της με τον Φούντα, ο οποίος βγήκε στην αντεπίθεση και κρέμασε τον τερματοφύλακα της Βέροιας Λοπες, από μακρινή απόσταση. Στο δεύτερο ημίχρονο η Βέροια θέλησε να πιέσει και έφτασε κοντά στο γκολ στο 47′ με τον Καφέ μετά από ωραία κεφαλιά  αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι και πέρασε πάνω από το αριστερό παραθυράκι του Κωνσταντόπουλου. Εννιά λεπτά αργότερα η ΑΕΚ έκανε το 3-0 με εκτέλεση πέναλτι του Γκερέιρο. Το πέναλτι το είχε κερδίσει ο Φουρτάδο ο οποίος ανατράπηκε εντός της περιοχής από τον Παντελή Καφέ. Ο τελευταίος αντίκρισε και την κόκκινη κάρτα. Μετά την αποβολή τα πράγματα έγιναν ακόμη πιο εύκολα για την ΑΕΚ και έφτασε στο 4-0 με τον Σταματή στο  89′, ο οποίος  δέχτηκε την κάθετη μπάλα από τον Κορδέρο και με ψύχραιμο πλασέ νίκησε τον Λόπες.

match: επιθετικός μονόλογος της ΑΕΚ      man of the match: ο Ταξιάρχης Φούντας!!!

Ο επόμενος αγώνας είναι του ΟΦΗ με τον Λεβαδειακό. Ο αγώνας ξεκίνησε με τον ΟΦΗ να είναι ο απόλυτος κυρίαρχος, κάνοντας πραγματικά ότι ήθελε μέσα στον αγωνιστικό χώρο. Έκανε την πρώτη ευκαιρία στο 8′ όταν ο Σίσιτς είδε την μπάλα να καταλήγει στο αριστερό δοκάρι μετά από το σουτ που δοκίμασε. Στο 21′ ο Κουτσιανικούλης έχασε μία ακόμα ευκαιρία όταν ο ίδιος πέρασε και τον πορτιέρο αλλά από πολύ πλάγια θέση δεν μπόρεσε να γυρίσει την μπάλα προς την εστία. Τέσσερα λεπτά αργότερα  η προσπάθεια του Κουτσιανικούλη σταμάτησε και πάλι στο δοκάρι. Ο Λεβαδειακός έκανε την πρώτη καλή ευκαιρία στο 27′ με τον Μάρτινς. Μια ακόμα σπουδαία ευκαιρία για τον ΟΦΗ έγινε στο 44′ με τον Κουτσιανικούλη να χάνει τετ α τετ. Και ενώ η ομάδα της Κρήτης συνέχισε να χάνει τα άχαστα ο Λεβαδειακός πάγωσε το γήπεδο με τον Μάρτινς ο οποίος κρέμασε τον Γουναρίδη γράφοντας το 0-1. Στην επανάληψη ο Λεβαδειακός μπήκε με εξαιρετική ψυχολογία και έφτασε στο 53′ στο δεύτερο γκολ. Ο Πόι έκανε την παράλληλη σέντρα με την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα καθώς χτύπησε στον Κουρδάκη και άλλαξε πορεία αιφνιδιάζοντας τον πορτιέρο των Κρητικών. Η τελευταία φάση του αγώνα ανήκει στον ΟΦΗ. Ο Ρικάρντο Βερόν επιχείρησε το σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής αλλά και πάλι αυτό βρήκε στο κάθετο δοκάρι!!

match: η ατυχία σε όλο της το μεγαλείο για την ομάδα του ΟΦΗ     man of the match: ο Πόι

Το επόμενο ματς είναι το Ολυμπιακός-Κέρκυρα. Ο αγώνας είχε περισσότερο προπονητικό χαρακτήρα για τους Πειραιώτες, αφού η διαφορά δυναμικότητας με την Κέρκυρα ήταν τεράστια. Οι Πειραιώτες έφθασαν στο γκολ στο 23′ με τον Μήτρογλου, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την εξαίσια σέντρα του Ντιακιτέ. Ο Ολυμπιακός έκανε το 2-0 με τον Σιόβα, έπειτα από στημένη φάση στο 56′. Σ’ ό,τι αφορά την Κέρκυρα, μπήκε αρκετά φοβισμένη και δεν απείλησε ουσιαστικά σε καμία φάση του αγώνα.

match: διαδικαστικού χαρακτήρα    man of the match: ο Ντιακιτέ

Προχωράμε στο ντέρμπι του Παναθηναϊκου με τον ΠΑΟΚ. Ο ΠΑΟ ήταν καλύτερος και πήρε δίκαια την νίκη. Έκανε την πρώτη του ευκαιρία στο 7′ όταν ο Τοτσέ βγήκε τετ α τετ με τον Χακόμπο, αλλά νικήθηκε από τον Κουμαλό που πρόλαβε να γυρίσει και να κόψει την μπάλα με τάκλιν. Στο 26′ ο Τοτσέ επιχείρησε το σουτ αλλά και πάλι αυτό κόντραρε στον Κουμαλό. Η πρώτη καλή στιγμή για την ομάδα της Θεσσαλονίκης ήρθε στο 27′ όταν ο Σαλπιγγίδης έξω από την περιοχή έκανε το σουτ αλλά η μπάλα κόντραρε στον Βύντρα και ο Καρνέζης απομάκρυνε τελευταία στιγμή. Στο 28′ ο Τοτσέ έκανε σουτ μέσα από την μικρή περιοχή αλλά ο γκολκίπερ του ΠΑΟΚ έσωσε σωτήρια με το πόδι. Στο 30′ ο Ρομπέρ έκανε το μακρινό σουτ αλλά ο Καρνέζης απέκρουσε. Στο δεύτερο ημίχρονο και πιο συγκεκριμένα στο 51′ ο ΠΑΟ πήρε το προβάδισμα στο σκορ με τον Ζέκα, μετά από ωραία συνεργασία με τον Τοτσέ. Στο 73′ ο Κουίνσι βγήκε μόνος του με τον Χακόμπο, έκανε το σουτ αλλά ο Ισπανός πορτιέρο απομάκρυνε σε κόρνερ εντυπωσιακά. Λίγα λεπτά αργότερα ο ΠΑΟΚ είχε δοκάρι με τον Σαλπιγγίδη. Στο 82′ ο Βιτόλο έκανε το 2-0 με εκτέλεση πέναλτι, το οποίο κέρδισε ο Κουίνσι. Αμέσως μετά το γκολ ο τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ βγήκε εκτός εαυτού και έκανε χειρονομίες προς τον κόσμο του ΠΑΟ. Ο διαιτητής του έδειξε αμέσως την κόκκινη και ο Ισπανός κατευθύνθηκε απειλητικά προς το μέρος του, κλοτσώντας ότι έβρισκε μπροστά του. Με την παρέμβαση των ψυχραιμότερων, οδηγήθηκε εκτός γηπέδου.

match: νίκη ψυχολογίας για τον ΠΑΟ    man of the match: ο Σισοκό

Ο επόμενος αγώνας είναι του Άρη με τον ΠΑΣ Γιάννινα. Οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν την πρώτη νίκη στην ιστορία τους μέσα στο Βικελίδης. Οι Γαννιώτες έκαναν την πρώτη τους ευκαιρία στο 3′ με τον Ντε Βισέντι, ο οποίος σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι του Βελλίδη. Στο 12′ έφτασαν στο γκολ με τον Ίλιτς, με ωραίο σουτ από πλάγια θέση. Στο 27′ ο Ντε Βισέντι έκανε την παράλληλη σέντρα και ο Ψυχογιός, με προβολή, σκόραρε εις βάρος της ομάδας του, κάνοντας το 0-2. Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Άρης μπήκε καλύτερα και στο 53ο λεπτό ο Καζναφέρης με κεφαλιά έστειλε την μπάλα μόλις άουτ. Ωστόσο, στο αμέσως επόμενο λεπτό, μετά από λάθος του Τάσου Πάντου, ο Γιαννιώτας έγινε κάτοχος της μπάλας και με αριστερό σουτ μείωσε για τον Άρη σε 1-2.

match: ιστορική νίκη για τους Γιαννιώτες    man of the match: ο Ίλιτς

Συνεχίζουμε με την αναμέτρηση του Πανιωνίου με τον Πλατανιά. Το παιχνίδι είχε αρκετό ρυθμό και ο Πανιώνιος έφτασε στο γκολ στο 6′. Ο Οκόγιε έκανε ένα σουτ, η μπάλα κόντραρε στο πόδι του Αργυρόπουλου και μπήκε αυτογκόλ! Ο Πανιώνιος έφτασε και σε δεύτερο γκολ στο 18ο λεπτό, με τον Σπυρόπουλο να κάνει ένα σουτ, τη μπάλα να κοντράρει και τον Ρόκα με κεφαλιά να κάνει το 2-0. Στην συνέχεια ο Πλατανιάς θα μπορούσε να μειώσει αλλά ο Κάλαϊτζιτς σημάδεψε το δοκάρι του Γιαννακόπουλου. Στο 41′ ήρθε το 3-0 από τον Αραβίδη. Ο τελευταίος αφού δέχτηκε την ωραία πάσα του Ντούνη κρέμασε τον τερματοφύλακα του Πλατανιά. Στο 74′ ο Ντούνης διαμόρφωσε το τελικό 4-0 με σουτ.

match: έκπληξη   man of the match: ο Γουνδουλάκης

Το επόμενο ματς είναι αυτό της Ξάνθης με τον Πανθρακικό. Το πρώτο ημίχρονο ήταν πλούσιο σε φάσεις. Ο Βαϊρουά και ο Σερφά έφτασαν κοντά στο γκολ από πλευράς Πανθρακικού αλλά ο Λοντίγκιν αντέδρασε και στις δύο περιπτώσεις εξαιρετικά. Στο 23ο λεπτό είχαμε τη φάση του αγώνα. Ο Σερφά βγήκε μόνος του εκτός γηπέδου και άρχισε να γδύνεται. Ο διαιτητής Κάκος του έδειξε αμέσως την κίτρινη κάρτα, η οποία ήταν και η δεύτερη. Στο 26′ και το 36′ ο Μάνταλος έκανε δυο δυνατά σουτ με τον Κουτσόπουλο να διώχνει σε κόρνερ. Στο δεύτερο ημίχρονο υπήρχαν ευκαιρίες και για τις δύο ομάδες αλλά δεν ήταν ικανές για να αλλάξουν το τελικό 0-0.

match: ενδιαφέρον     man of the match: ο τερματοφύλακας της Ξάνθης Λοντίγκιν

Τελειώνουμε με τον αγώνα του Αστέρα Τρίπολης με τον Ατρόμητο. Η ομάδα της Τρίπολης ήταν πολύ καλύτερη και πέτυχε την νίκη. Στον αγώνα πέτυχε τρία γκολ με τον Μπαρτολίνι και τον Ναβάρο, ενώ είχε και δύο δοκάρια. Απεναντίας, η ομάδα του Περιστερίου παρουσιάστηκε πολύ κακή. Είχε λίγες ευκαιρίες με σημαντικότερη το δοκάρι του Πίτου Γκαρσία.

match: επίδειξη τεχνικής    man of the match: ο Ράγιος

Αυτά, λοιπόν, έγιναν αυτό το Σαββατοκύριακο στους αγωνιστικούς χώρους της super league.