ΑΝΑΣΚΟΠΗΣΗ ΤΗΣ 14ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ!

ποδόσφαιρο (1)Και ναι λοιπόν, τελείωσε και η προτελευταία αγωνιστική της super league. Μια αγωνιστική κατά την οποία έλαβαν χώρα σπουδαίες αναμετρήσεις με πιο χαρακτηριστικό παράδειγμα το αιώνιο ντέρμπι. Κάποια ματς μας αποζημίωσαν με τις συγκινήσεις που μας προσέφεραν και κάποια άλλα μας οδήγησαν στο πλησιέστερο φαρμακείο για την αγορά κολλυρίου. Ας δούμε, λοιπόν τον κάθε αγώνα ξεχωριστά.

Ξεκινάμε την ποδοσφαιρική μας ανάλυση από την αναμέτρηση του ΠΑΟΚ με τον Λεβαδειακό. Και οι δυο ομάδες μπήκαν στον αγώνα νωθρά και περιορίστηκαν κυρίως σε ένα παιχνίδι πασών στο σημείο του κέντρου. Η ομάδα της Λειβαδιάς ήταν αυτή που απείλησε πρώτη με τον Πόι. Στο 29′ ο Κάτσε επιχείρησε το σουτ για τον ΠΑΟΚ αλλά ο Κυριακίδης πραγματοποίησε μια εντυπωσιακή απόκρουση και αποσόβησε τον κίνδυνο. Στο 52′ ο Αθανασιάδης βρέθηκε μόνος του με τον αντίπαλο τερματοφύλακα, μετά από πάσα του Σαλπιγγίδη, αλλά και πάλι ο Κυριακίδης έσωσε. Στο 69′ ήρθε το γκολ για τον δικέφαλο του Βορρά. Ο Λίνο εκτέλεσε φάουλ λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή και με ωραίο τρόπο έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Το 1-0 παρέμεινε ως το τέλος.

match: αρκετά καλό      man of the match: ο Λίνο, ο οποίος θύμιζε κάτι από τα παλιά

Συνεχίζουμε με το ντέρμπι του Παναθηναϊκού με τον Ολυμπιακό. Στο ΟΑΚΑ διεξήχθη ίσως το καλύτερο παιχνίδι που είδαμε μέχρι τώρα στην φετινή super league (επιτέλους ένα καλό παιχνίδι). Στο αγωνιστικό μέρος οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στην αναμέτρηση και αφού απείλησαν δύο φορές τον Ολυμπιακό, άνοιξαν το σκορ με τον Μαυρία στο 17′. Η απάντηση των ερυθρολεύκων ήταν άμεση και ηχηρή. Ο Τζεμπούρ μέσα σε 12 λεπτά, στο 22′ και στο 34’σκόραρε δύο φορές και έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός πίεσε και έφτασε στο γκολ  με τον Τοτσέ στο 67′. Η τελευταία μεγάλη φάση του ντέρμπι συνέβη στο 87′ όταν ο Μαυρίας έδωσε πολύ όμορφα στον Μαρίνο, αυτός έστρωσε στον Πετρόπουλου αλλά ο Κάρολ τον σταμάτησε στο τετ-α-τετ!

match: εξαιρετικό      man of the match: ο Μαυρίας

Ο επόμενος αγώνας με τον οποίο θα ασχοληθούμε είναι το Skoda Ξάνθη – Πανιώνιος. Η ακριτική ομάδα ικανοποίησε με την απόδοση της και έφτασε σε μια άνετη νίκη. Το τελικό 4-0 αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα του παιχνιδιού. Τα γκολ σημειώθηκαν στο 31′ με τον Μαρίν, μετά από ωραία μπαλιά του Ονουάτσι, στο 38′ με τον Γούτα, μετά από εκτέλεση κόρνερ, στο 41′ με τον Ονουάτσι, έπειτα από λάθος την άμυνας του Πανιωνίου και στο 81′ με σκόρερ και πάλι τον Ονουάτσι!!!

match: ενδιαφέρον       man of the match: ο Νιγηριανός Ονουάτσι

Προχωράμε στον αγώνα του Πλατανιά με την Βέροια. Ο Πλατανιάς ήταν η καλύτερη ομάδα πάνω στο χορτάρι στο πρώτο 45λεπτο, διάστημα στο οποίο είχε 2 κλασικές ευκαιρίες για γκολ. Στο 25′ ο Κανακούδης έβγαλε σέντρα-λουκούμι από τα αριστερά για να πιάσει σκαστή κεφαλιά ο Ουντότζι, όμως ο Λόπες εκτινάχθηκε και έδιωξε με μεγάλη δυσκολία. Ένα λεπτό αργότερα ο γκολκίπερ της Βέροιας είπε “όχι” σε δυνατό σουτ του Ουκάρ από δεξιά θέση μέσα στη μεγάλη περιοχή. Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός έπεσε και η πρώτη φάση έγινε στο 65′ με ένα σουτ του Μιρτσέτα από πλευράς Πλατανιά. Στο 80′ ο Ιωάννου κέρδισε το πέναλτι από το μαρκάρισμα του Κανακούδη μέσα στην περιοχή. Την εκτέλεση ανέλαβε ο ίδιος αλλά νικήθηκε από τον Κηπουρό. Ο αγώνας τελείωσε με το σκορ να παραμένει ισόπαλο.

match: μέτριο      man of the match: ο Κηπουρός

Ο επόμενος αγώνας είναι του Ατρομήτου με τον ΟΦΗ. Το πρώτο ημίχρονο ήταν μοιρασμένο για τις δύο ομάδες, που είχαν ευκαιρίες και από ένα γκολ. Στο 9’ο Μπρίτο δοκίμασε ένα σουτ με την μπάλα να φεύγει άουτ. Στο 12′ ο Ατρόμητος πήρε το προβάδισμα, όταν ο Δημούτσος έκανε τη σέντρα από δεξιά και ο Σκόνδρας από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Στο 21′ ο Περογαμβράκης εκμεταλλεύτηκε την κάθετη μπαλιά του Λαμπρόπουλου και με ωραίο πλασέ νίκησε τον Ιτάνζ κάνοντας το 1-1. Η τελευταία καλή φάση του πρώτου ημιχρόνου ήταν στο 38′, όταν ο Επστάιν από αριστερά έκανε το σουτ, με τον Γουναρίδη να μπλοκάρει την μπάλα. Στο 63′ ο Σουμπίνιο έκανε σουτ, ο Γουναρίδης απέκρουσε και ο Καραμάνος που είχε μπει ως αλλαγή στο ματς από πλάγια θέση έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Στο 87′  από κεφαλιά πάσα του Παπάζογλου, ο Κουτσιανικούλης μπήκε στην περιοχή από πλάγια θέση  και ισοφάρισε για τους Κρητικούς. Η χαρά τους, όμως δεν κράτησε πολύ καθώς στο 90′ ο Μπρίτο έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Γουναρίδη και διαμόρφωσε το τελικό 3-2!

match: συγκλονιστικό      man of the match: ο Μπρίτο

Σε ένα ματς που θύμιζε περισσότερο πόλο και όχι ποδόσφαιρο ο ΠΑΣ Γιάννινα επικράτησε στην έδρα της Κέρκυρας. Ο αγώνας είχε λιγοστές φάσεις, κυρίως λόγω του κακού αγωνιστικού χώρου. Σε κάποιες από αυτές η ομάδα των Ιωαννίνων πέτυχε δύο γκολ, στο 49′ με τον Λίλα και στο 63′ με τον Ντε Βισέντι.

match: μας πήρε ο ύπνος       man of the match: ο Ντε Βισέντι (για ακόμη μια φορά)

Συνεχίζουμε με τον αγώνα του Αστέρα Τρίπολης με τον Άρη. Πολύ καλός ο ρυθμός στην Τρίπολη από τα πρώτα κιόλας λεπτά του αγώνα, με τις ευκαιρίες να χάνονται εκατέρωθεν. Ο Άρης απείλησε πρώτος με την προβολή του Καζναφέρη που έφυγε άουτ μόλις στο 7′, για να απαντήσει άμεσα ο Αστέρας με το σουτ του Ράγιος που “έξυσε” το δοκάρι στο 8′. Στο 19′ ο Διούδης σταμάτησε με τα πόδια το κοντινό πλασέ του Γκάμπριελ. Στο 23′ ήρθε το γκολ για τον Άρη. Ο Γιαννιώτας ανατράπηκε μέσα στην περιοχή από τον Τσαμπούρη και ο διαιτητής Θάνος καταλόγισε αμέσως το πέναλτι. Στην εκτέλεση ο Γιαννώτας ευστόχησε και έδωσε στην ομάδα του το προβάδισμα. Στο δεύτερο ημίχρονο έπεσε ο ρυθμός του αγώνα κυρίως γιατί ο Άρης έδωσε μέτρα στον αντίπαλο του και προσπάθησε να διαφυλάξει τα μετόπισθεν. Η τακτική αυτή όμως δεν απέδωσε, κυρίως λόγω ατυχίας, καθώς στο 78′ δέχθηκε την ισοφάριση. Μετά από σέντρα του Καλαντζή η μπάλα κόντραρε στον Γιαννίτση και κατέληξε στα δίχτυα του Διούδη. Από εκείνο το σημείο και έπειτα ο Αστέρας πίεσε και θα μπορούσε να είχε πάρει τη νίκη αν ο Ενγκόν δεν σημάδευε το δοκάρι στο 81′ ή νικούσε τον τερματοφύλακα του Άρη από τα έντεκα μέτρα στο 85′.

match: amazing!!!       man of the match: o Διούδης

Τελειώνουμε με την αναμέτρηση του Πανθρακικού με την ΑΕΚ. Παιχνίδι μονόλογος για τους κροκόδειλους οι οποίοι επικράτησαν της ΑΕΚ με 1-0. Στο 25′ ο Μίνγκας βρέθηκε έξω από την περιοχή του δικεφάλου, επιχείρησε το σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το δοκάρι. Στο 41′ μετά από σουτ του Λαδάκη, η μπάλα κόντραρε στον Παπαδόπουλο, ο οποίος άθελα του την κοντρόλαρε και έκανε το σουτ, με την μπάλα να φεύγει μέσα από την περιοχή ψηλά από τα δοκάρια της Ένωσης. Στην τελευταία φάση του 45λεπτου, η οποία ήταν και η σημαντικότερη φάση, ο Πανθρακικός εκμεταλλεύεται λάθος στο κέντρο του γηπέδου και ξεχύθηκε στην αντεπίθεση, με τον Βαιρουά από τα δεξιά, να βγάζει παράλληλη μπαλιά στον Παπαδόπουλο, ο οποίος σε θέση τετ α τετ από τα δύο μέτρα πλάσαρε, αλλά ο Κωνσταντόπουλος έκανε την απόκρουση του αγώνα. Στο δεύτερο ημίχρονο και πιο συγκεκριμένα στο 62′ ο Βαϊρουά σκόραρε για την ομάδα της Κομοτηνής με κοντινό πλασέ. Το αποτέλεσμα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος.

match: ιστορική νίκη για τον Πανθρακικό      man of the match: ο Παπαδόπουλος

Αυτά, λοιπόν, έγιναν στα γήπεδα της super league αυτό το σαββατοκύριακο ή τουλάχιστον έτσι τα είδα εγώ..