ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΣΤΗΝ 24Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΤΗΣ SUPER LEAGUE!

Η 24η  αγωνιστική του ελληνικού πρωταθλήματος ολοκληρώθηκε  και, απρόσμενα, μας χάρισε αρκετές ωραίες στιγμές και πανέμορφα γκολ. Ο κόσμος που βρέθηκε στα γήπεδα σίγουρα ευχαριστήθηκε το θέαμα και προπαντός δεν μετάνιωσε για τα λεφτά που δαπάνησε για την αγορά του εισιτηρίου. Ας δούμε, όμως τι έγινε σε κάθε αναμέτρηση ξεχωριστά.

Ξεκινάμε με τον αγώνα της Κέρκυρας με τον Πλατανιά. Μόλις στο 3′, ο  Ηλιάδης έκανε τη σέντρα από δεξιά και ο Κυβελίδης από το σημείο του πέναλτι με δυνατή κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Στην συνέχεια ο Πλατανιάς ανέβασε την απόδοση του και έφτασε κοντά στην ισοφάριση αλλά τα σουτ των Κανακούδη και Αναστασάκου στο 8’ και στο 19’ αντιστοίχως πέρασαν άουτ. Στο 36’, κόντρα στη ροή του παιχνιδιού, η ομάδα των Φαιάκων διπλασίασε τα τέρματα της και πάλι με τον Κυβελίδη, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την ωραία σέντρα του Λέον. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Πλατανιάς πίεσε και έφτασε στο γκολ με τον Μπέλιτς στο 70’. Στην συνέχεια χάθηκαν δυο τεράστιες ευκαιρίες για την Κέρκυρα καθώς τα σουτ των Λέον και Γκέσιου κατέληξαν  στο δοκάρι. Στα επόμενα λεπτά της αναμέτρησης δεν άλλαξε κάτι με την Κέρκυρα να παίρνει τη νίκη με 2-1 και να αναπτερώνει τις ελπίδες της για παραμονή.

match: ενδιαφέρον    man of the match: Κυβελίδης

Συνεχίζουμε με την αναμέτρηση του Πανθρακικού με τον Ατρόμητο.  Οι παίκτες του Πανθρακικού είχαν τον έλεγχο στο μεγαλύτερο διάστημα του πρώτο μέρους και έχασαν την πρώτη τους ευκαιρία στο 8ο λεπτό. Ο Λουσέρο με εντυπωσιακή ντρίμπλα ξέφυγε από τον Γιαννούλη και γύρισε στον Τζάνη, το σουτ του τελευταίου όμως πέρασε ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι. Η απάντηση των φιλοξενούμενων ήρθε δέκα λεπτά αργότερα, όταν ο Ταυλαρίδης μόνος, πήρε μία κεφαλιά με τον Βρονταρά να διώχνει σε κόρνερ, με ένα χέρι εντυπωσιακά. Στο 38’, ο Ατρόμητος άνοιξε το σκορ με τον Μάντζιο. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ατρόμητος μπήκε εξίσου δυνατά και είχε δοκάρι με τον Μπρίτο στο 46’. Ο Πανθρακικός πάτησε γκάζι στη συνέχεια κι έχασε τρεις καλές ευκαιρίες με κύριο πρωταγωνιστή τον Βαϊρουά αλλά και τον τερματοφύλακα Ράντμαν, ο οποίος έβγαζε τα ‘άβγαλτα’. Το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το τέλος.

match: καλό     man of the match: Ράντμαν

Προχωράμε στον αγώνα του ΟΦΗ με τον Ολυμπιακό. Ο Ολυμπιακός είχε ένα εύκολο απόγευμα και έφτασε σε μια άνετη νίκη με 4-0. Οι  Πειραιώτες όντας καλύτεροι σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού και άνοιξαν το σκορ μόλις στο 7’ με τον Τζιμπούρ. Στο 69’ ο Βλαχοδήμος έκανε το 2-0, στο 78’ ο Τζιμπούρ το 3-0 και στο 86’ ο Παπάζογλου το 4-0. Ο ΟΦΗ είχε λίγες ευκαιρίες στον αγώνα με πιο σημαντική αυτή του Λαμπρόπουλου στο 28’.

match: αναμενόμενο     man of the match: Βλαχοδήμος

Ο επόμενος αγώνας με τον οποίο θα ασχοληθούμε είναι αυτός του Λεβαδειακού με την Skoda Ξάνθη. Η ακριτική ομάδα προηγήθηκε μόλις στο 2ο λεπτό με τον Σολτάνι. Η Ξάνθη διπλασίασε τα τέρματα της στο 45′ με τον Μαρσελίνιο μετά από ωραία πάσα του Μαρίν. Στο δεύτερο μέρος, ο Λεβαδειακός μπήκε πιο αποφασισμένος, όμως αυτό δεν ήταν αρκετό για να έρθει η ανατροπή. Και ενώ οι Βοιωτοί προσπαθούσαν μάταια να μειώσουν, ένα τραγικό λάθος στην άμυνά τους, έφερε το τρίτο γκολ της Ξάνθης. Στο 69′ ο Μαρσελίνιο έκανε συρτή σέντρα σουτ από τα αριστερά, ο Νικολακάκης βρήκε αέρα αντί για μπάλα και ο Μαρίν μπροστά στην γραμμή έσπρωξε την μπάλα προς τα δίχτυα για το 0-3. Ο Λεβαδειακός προσπάθησε να αντιδράσεις, έφτασε κοντά στο γκολ στο 77′  όμως το σουτ του Πόι χτύπησε στο δοκάρι του Λοντίγκιν. Δύο λεπτά αργότερα(79′), η μπάλα τιμώρησε για τέταρτη φορά τον Λεβαδειακό, αφού ο Μαρσελίνιο με ωραίο σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Κυριακίδη για τέταρτη φορά. Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να πετύχουν το γκολ της τιμής με τον Ροτζέριο Μάρτινς στις καθυστερήσεις.

match: εξαιρετικό      man of the match: Μαρσελίνιο

Συνεχίζουμε με την αναμέτρηση του ΠΑΟΚ με τον Πανιώνιο. Το ματς ξεκίνησε με τον ΠΑΟΚ να έχει τον έλεγχο του αγώνα.  Στο 7′ ο Λόρενς από τα δεξιά έκανε τη σέντρα, ο Πέλκας βρέθηκε στην καρδιά της άμυνας του Πανιωνίου, πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα κατέληξε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Γιαννακόπουλου. Στο 22’ ο Σαλπιγγίδης βρέθηκε σε θέση τετ α τετ μετά από πάσα του Λίνο αλλά νικήθηκε από τον πορτιέρο του Πανιωνίου. Στο 32’ οι Θεσσαλονικείς άνοιξαν το σκορ με μια βολίδα του Κάτσε. Στο 34′ ωστόσο, “απάντησε” ο Πανιώνιος… Ο Γουνδουλάκης έκανε πολύ όμορφη προσπάθεια από τα δεξιά, “άδειασε” τρεις παίκτες του ΠΑΟΚ και βρήκε τον Ανδράλα ο οποίος σούταρε και νίκησε τον Ιτάνζ κάνοντας το 1-1. Στο 50’ο ΠΑΟΚ έκανε το 2-1 με τον Σαλπιγγίδη. Στο 62’ ο <<ιστορικός>> κέρδισε πέναλτι στην ανατροπή του Καπάνταη από τον Κατσουράνη. Στο 79’ ο ΠΑΟΚ έκανε το 3-2. Ο Κατσουράνης με εντυπωσιακό ψαλιδάκι έστειλε την μπάλα στο αριστερό παραθυράκι του Γιαννακόπουλου. Τέλος, στο 87′, έγινε και το 4-2 από τον Βούκιτς.

match: εντυπωσιακό     man of the match: Λόρενς

Προχωράμε στον αγώνα του ΠΑΣ Γιάννινα με τον Αστέρα Τρίπολης. Ο ΠΑΣ Γιάννινα μπήκε πιο καλά στο παιχνίδι, πιέζοντας τους φιλοξενούμενους, χωρίς όμως να απειλήσει ιδιαίτερα την εστία του Φούλοπ. Η πρώτη πραγματικά καλή στιγμή άνηκε στους Αρκάδες, όταν στο 15′ ο Ράγιος δοκίμασε ένα δυνατό σουτ από το ύψος της περιοχής, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια. Ένα λεπτό αργότερα, ο Λέντσε σκόραρε με κεφαλιά, αλλά το γκολ ακυρώθηκε για επιθετικό φάουλ. Τελικά το γκολ ήρθε στο 19′ για την ομάδα του Σάκη Τσιώλη, με τον Ράγιος να σουτάρει πάλι από το ύψος της περιοχής, την μπάλα να κοντράρει σε δύο παίκτες και να καταλήγει στον αμαρκάριστο Λέντσε, ο οποίος από κοντά δεν δυσκολεύτηκε να τη σπρώξει στα δίχτυα του Μπαμπανιώτη. Οι Ηπειρώτες απάντησαν στο 24’ με ωραίο διαγώνιο σουτ από τον Κοροβέση. Το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου επιφύλασσε ένα ακόμη γκολ για τον Λέντσε ο οποίος εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο την πάσα του Ντε Μπλάσις. Στην συνέχεια η ομάδα των Ιωαννίνων πίεσε για να ισοφαρίσει χωρίς όμως να τα καταφέρει.

match: μέτριο      man of the match: Λέντσε

Συνεχίζουμε με το ντέρμπι της αγωνιστικής ανάμεσα στην ΑΕΚ και τον Παναθηναϊκό. Από τα πρώτα λεπτά του αγώνα η ΑΕΚ μπήκε δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και πίεζε τον Παναθηναϊκό σε όλο το γήπεδο. Μόλις στο 10′ έγινε το πρώτο καλό σουτ από τον Κατίδη. Όσο ο χρόνος περνούσε τόσο οι γηπεδούχοι πίεζαν την αντίπαλη άμυνα προκειμένου να εκμεταλλευτούν κάποιο λάθος. Στο 23′ ακόμα μια καλή στιγμή για τους κιτρινόμαυρους, όταν ο Γκερέιρο από τα δεξιά, έστρωσε στον αμαρκάριστο Κορδέρο και αυτός επιχείρησε σουτ το οποίο κατέληξε ψηλά άουτ.  Στο δεύτερο ημίχρονο και πιο συγκεκριμένα στο 55’, ο ΠΑΟ κόντρα στην ροή του αγώνα, έφτασε στο γκολ με τον Βιτόλο(!). Λίγα λεπτά μετά το γκολ, η ΑΕΚ θα μπορούσε να ισοφαρίσει με τον Κατίδη. Ο τελευταίος βρέθηκε μόνος απέναντι από τον Καρνέζη, μετά από τραγικό λάθος του Πίντο, αλλά το σουτ που επιχείρησε πέρασε μόλις άουτ. Ο ΠΑΟ στο 70’ πραγματοποίησε το 2-0 με τον Πάπε Σο.

match: ικανοποιητικό       man of the match: Βιτόλο

Tελειώνουμε με τον αγώνα της Βέροιας με τον Άρη. Ο αγώνας ξεκίνησε με καθυστέρηση λόγω της παρουσίας φιλάθλων γύρω από τον αγωνιστικό χώρο. Στον αγωνιστικό τομέα το ματς ξεκίνησε χωρίς κάποια σπουδαία ευκαιρία εκατέρωθεν. Η πρώτη σημαντική ευκαιρία σημειώθηκε στο 38′ με το σουτ του Μπαργκάν. Το δεύτερο μέρος επίσης άρχισε με καθυστέρηση για τους ίδιους λόγους. Στο 47΄ο Άρης προηγήθηκε με τον Αγγελούδη. Στη συνέχεια και μέχρι το 50′ μόνο ποδόσφαιρο δεν παιζόταν καθώς είχαμε συνέχεια διακοπές του παιχνιδιού. Το παιχνίδι ξαναξεκίνησε κανονικά στο 53′. Στο 65′ η Βέροια έκανε το 1-1 με τον Καλτσά. Το ματς ξαναδιακόπηκε στο 82′ και ξαναξεκίνησε στο 89′. Στις καθυστερήσεις η Βέροια πέτυχε δύο γκολ με τον Καλτσα και τον Ολαϊτάν. Αφού ακολούθησε μια μικρή διακοπή ο αγώνας ολοκληρώθηκε.

match: ροντέο     man of the match: Kαλτσάς

Αυτά λοιπόν έγιναν στα γήπεδα της super league αυτό το σαββατοκύριακο!